Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Arif Nihat Asya Hayatı
olarak adını yazdıran Arif Nihat Asya, 7 Şubat 1904 yılında Çatalca\'nın İnceğiz Köyü\'nde dünyaya geldi. Babası Tokatlı Zîver Efendi, annesi Tırnovalı Fatma Hanımdır. Nihat Asya bir aylıkken babasının ölümü üzerine, akrabalarının himayesinde büyümek zorunda kaldı. İlköğrenimine köyünde başladı fakat daha sonra İstanbul\'a geldi. Önce Haseki Mahalle Mektebi\'ne daha sonra Gülşen\'i Maarif Rüştiyesi\'ne devam etti. Yatılı olarak girdiği Bolu Sultanisi kapatılınca, Kastamonu Sultanisi\'ne aktarıldı. Liseyi bitirdikten sonra, İstanbul Yüksek Öğretmen Okulu'nun Edebiyat Bölümü'nden mezun oldu.

Milli Mücadele Dönemi\'nde Ankara\'da bulundu. Bu dönem onun şiire başladığı, Türklük ve vatan aşkı ile şiirler kaleme aldığı tarihlerdir. 1828 yılında Darülmuallimin\'i Aliye\'den edebiyat öğretmeni olarak mezun oldu ve Adana kolej ve öğretmen okullarında edebiyat öğretmenliği ve yöneticilik yaptı. 1948 yılında Edirne\'ye tayin edildi. 1950-54 döneminde Adana Milletvekilliği, 1954 yılında Eskişehir milletvekilliği yaptı. 1962 yılında ise Ankara Gazi Lisesi\'nden emekli oldu. 5 Ocak 1975 tarihinde Ankara\'da vefat etti.

Edebiyatımızda " Bayrakşairi olarak tanınan Asya, Bayrak şiirini Adana'nın kurtuluş günü olan bir " 5 Ocak"ın heyecanı ile yazdı. Bir çok dergi ve gazetelerde yazılar yazdı. Şiirlerinde hece, arûz ve serbest vezinleri kullanan Arif Nihat, nazmın her tür ve şekliyle eserler vermiştir. Fikrin ağır bastığı şiirlerinde milliyetçilik konusu büyük bir yer tutar. Çok renkli ve değişik biçimli şiirler yazmış olan Asya, son şiirlerinde biraz da mistisizme yönelmiştir. Şiirinde daima bir yenileşme çabası içinde olan şair, etkilerden uzak kalarak kendine özgü bol renkli şiir dünyasını yaratmıştır.

Güzel ve zarif benzetmelerin yanı sıra, keskin zekâsının, şakacı mizâcının mahsûlü olan nükteleri, hicivleri, kelime oyunları üslûbunu tamamlayan önemli unsurlardır. Tarihimizin şanlı sayfalarını şiirleştiren şair, Rubai türünün yeni Türk edebiyatında önemli şahsiyetlerinden kabul edilir. Bayrak ve vatan, onun mısralarında en usta anlatıcısını bulmuştur.
Yorum Yaz
Arif Nihat Asya Şiirleri
Beğendikleri
Özlü Sözleri
İstatistik
Tarih Hit
05-12-2020 1
01-12-2020 1
30-11-2020 2
29-11-2020 1
26-11-2020 1
25-11-2020 1
24-11-2020 1
Takipçiler
Takip Edilenler
Yeni Şiirleri

Yaprak

7 Yıl 9 Ay7 Saat önce yayınlandı

Bir Bayrak Rüzgâr Bekliyor

11 Yıl 10 Ay7 Saat önce yayınlandı

Yaşamak

11 Yıl 10 Ay7 Saat önce yayınlandı

Bayrak

17 Yıl 11 Ay7 Saat önce yayınlandı

Yollar

18 Yıl 6 Ay8 Saat önce yayınlandı

En Popüler Şiiri

Yaşamak

Birgün söylemek istedim içimdekini...
\"Niçin\" diye açılırken ağzım
Lugatlardan çıkarılar \"niçin\"i;
Dediler:\"Nene lâzım!\"

Sizin olsun gün,saat
Sizin olsun su,sizin olsun ekmek
Yetişti günlerin,gecelerin
Mevsimlerin nazını çekmek.

Kuşum dilediği dalda
Yapsın yuvayı;
Ona armağan bırakıyorum
Kuşlarımı,bulutlarımı,havayı.

Yazık ki,dolmadı çağlar:
Yükümü birgün daha
Taşıyacak dünyalar.

Unuttum kimlere dost olduğumu
Şaşırdım kimlere tapacağımı;
Yaşamak bir vazife olmasaydı
Ben bilirdim yapacağımı.

Arif Nihat ASYA