Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Necip Fazıl Kısakürek Hayatı
Maraş\'lı bir soydan gelen Necip Fazıl\'ın çocukluğu, mahkeme reisliğinden emekli büyük babasının İstanbul Çemberlitaş\'taki konağında geçti.İlk ve orta öğrenimini Amerikan ve Fransız kolejleri ile Bahriye Mektebi\'nde
(Askeri Deniz Lisesi) tamamladı.

Lisedeki hocaları arasında dönemin
ünlülerinden Yahya Kemal, Ahmet Hamdi(Akseki) , İbrahim Aşki gibi isimler vardı.

İstanbul Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü\'nü bitirdikten (1924) sonra gönderildiği Fransa\'da Sorbonne Üniversitesi Felsefe Bölümünde okudu.

Paris\'te geçen bohem günlerinden sonra, Türkiye\'ye dönüşünde Hollanda, Osmanlı ve İş Bankalarında müfettiş ve muhasebe müdürü olarak çalıştı.

Bir Fransız okulu, Robert Kolej, İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi, Ankara Devlet Konservatuarı, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi\'nde
hocalık yaptı(1939-43) .Sonraki yıllarında fikir ve sanat çalışmaları dışında başka bir işle meşgul olmadı.

Şairliğe ilk adımını on yedi yaşında iken, annesinin arzusuyla başladı ve ilk şiirleri Yeni Mecmua\'da yayımlandı.Milli Mecmua ve Yeni Hayat dergilerinde çıkan şiirleriyle kendinden söz ettirdikten sonra, Paris dönüşü
yayımladığı Örümcek Ağı ve Kaldırımlar adlı şiir kitapları onu çok genç yaşta çağdaşı şairlerin en önüne çıkararak edebiyat çevrelerinde büyük bir hayranlık ve heyecan uyandırdı.

Henüz otuz yaşına basmadan çıkardığı
yeni şiir kitabı Ben ve Ötesi (1932) ile en az öncekilerkadar takdir toplamayı sürdürdü.

Şöhretinin zirvesinde iken felsefi arayışlarını sürdürüp içinde yeni bir dönemin doğum sancısını hisseden Necip Fazıl için 1934 yılı gerçekten de hayatının yeni bir dönemine başlangıç olur.Bohem hayatını en koyu rengiyle yaşadığı günlerde Beyoğlu Ağa Camii\'nde vaaz vermekte olan Abdülhakim Arvasi ile tanışır ve bir daha ondan kopamaz.Necip Fazıl\'ın hemen tümünde üstün bir ahlak felsefesinin savunulduğu tiyatro eserlerini birbiri ardına edebiyatımıza kazandırması bu döneme rastlar.

Tohum, Para, Bir Adam Yaratmak gibi piyesleri büyük ilgi görür.Bu eserlerden Bir Adam Yaratmak, Türk tiyatrosunun en güçlü oyunlarındandır.

Necip Fazıl\'ın şairliği ve oyun yazarlığı kadar önemli yönü, çıkardığı dergilerle düşünce hayatımıza kattığı zenginlik ve bu dergilerde çıkan yazılarla sürdürdüğü mücadeledir.Haftalık Ağaç dergisi(1936,17 sayı)
dönemin ünlü edebiyatçılarının toplandığı bir okul olmuştur.

Büyük Doğu dergisinde çıkan yazılarıyla İsmet Paşa ve tek parti (CHP) yönetimine şiddetli bir muhalefet sürdürmesi sonucu hakkında açılan çok sayıda davada
yüzlerce yıl hapsi istendi,163. maddeye aykırı bulunan yazıları ve kimi zaman da bulunan bahanelerle birkaç yılda bir hapse mahkum oldu.

Cinnet Mustatili adlı eserinde hapishane anıları yer alır.Sık sık kapatılan ve çeşitli bahanelerle toplatılan Büyük Doğu\'nun çıkmadığı sürelerde günlük fıkra ve çeşitli yazılarını Yeni İstanbul, Son Posta, Babıalide Sabah, Bugün, Milli Gazete, Hergün ve Tercüman gazetelerinde yayımlandı.

Büyük Doğu\'da çıkan yazılarında kendi imzası dışında Adıdeğmez, Mürid, Ahmet Abdülbaki gibi
müstear isimler kullandı.1962 yılından itibaren de hemen hemen tüm Anadolu şehirlerinde verdiği konferaslarla büyük ilgi topladı.Başta İdeolocya Örgüsü
(1959) olmak üzere düşünce eserleriyle kültür hayatımıza verdiği büyük hizmet, diğer tüm yönlerini bile geride bırakacak üstünlüktedir.

1980\'de Kültür Bakanlığı Büyük Ödülü\'nü, \'İman ve İslam Atlası\' adlı eseriyle fikir dalında Milli Kültür Vakfı Armağanı\'nı (1981) , Türkiye Yazarlar Birliği Üstün Hizmet Ödülü\'nü (1982) almıştır.Ayrıca Türk Edebiyatı Vakfı\'nca 1980\'de verilen beratla \'Sultan-üş Şuara\' (Şairlerin Sultanı) ünvanını kazanmıştır.
Yorum Yaz
Necip Fazıl Kısakürek Şiirleri

21-04-2012

13-02-2009

13-02-2009

11-06-2008

14-11-2003

Beğendikleri
Özlü Sözleri
İstatistik
Tarih Hit
27-09-2020 1
25-09-2020 2
23-09-2020 2
22-09-2020 1
21-09-2020 1
18-09-2020 2
15-09-2020 3
Takipçiler
Takip Edilenler
Yeni Şiirleri

Boş Odalar

8 Yıl 5 Ay19 Saat önce yayınlandı

Ukde

11 Yıl 8 Ay18 Saat önce yayınlandı

O Var

11 Yıl 8 Ay18 Saat önce yayınlandı

Gönül

12 Yıl 4 Ay19 Saat önce yayınlandı

Ve Gelir

16 Yıl 11 Ay18 Saat önce yayınlandı

En Popüler Şiiri

İçerimde Koca Bir Dağ

içerimde koca bir dağ gizlidir
rüzgar döne döne çıkarmı bilmem
yarim ince uzun saz benizlidir
başımı göğsünde sıkarmı bilmem

hey! hey!
ne kimsesizdir uzun yollar
gözlerim yollarda birini kollar
bana kim bir haber yollar
gökler susa susa bıkarmı bilmem

içlensem içlensem bir hayal kursam
göklere yaslanıp çığlık savursam
içimdeki dağı dağlara vursam
bu vuruş gönlümü yıkar mı bilmem