Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Yahya Kemal Beyatlı Hayatı
Üsküp\'te doğdu. Asıl adı Mehmet Agah\'tır. İlk öğrenimini Üsküp\'te yaptı. Selanik\'te başladığı ortaöğrenimini, İstanbul\'da Vefa İdadisi\'nde tamamladı.

1903\'te, bir arkadaşının teşvikiyle Paris\'e giderek bir yıl, bir kolejde Fransızcasını ilerletti. Sonra Paris\'teki Siyasal Bilgiler Fakültesi\'ne girdi. Orada Fransa\'nın ünlü tarihçilerinden olan Albert Sorel, Emile Burgoux, Louis Renault gibi hocalardan ders gördü. Onda, tarih sevgisinin bilinçlenip genişlemesinde Albert Sorel\'in etkisi büyük olmuştur.

Paris\'te dokuz yıl kaldıktan sonra İstanbul\'a döndü.Edebiyat ve tarih öğretmenlikleri yaptı, elçiliklerde bulundu. 1 Kasım 1958\'de öldü.

Yahya Kemal\'in şiirleri dil ve şekil yönünden üç kısma ayrılabilir: a) Kuralsız nazım şekilleri ve sade bir dille söylenmiş şiirler. b) Divan edebiyatı nazım şekilleriyle ve o şiirin diliyle söylenmiş şiirler. c) Ruabiler.

Yahya Kemal, aruz veznini Türkçe kelimelerin yapısına en ustalıkla uygulayan bir şairdir. \'Ok\' manzumesi dışında bütün şiirlerini aruz vezniyle yazmıştır. Ahenge büyük önem verir. Ona gre, vezinler bir ahenk aletidir.

Divan şiirinde bambaşka değerler bulmuş, o şiire seçici, beğenici gözlerle bakmıştır. Divan tarzının özünden ve havasından aayrılmamıştır. Taklitten kaçınmış, eski zevek yeni bir hava getirmiştir. Mazmunu bırakarak, şiirlerine yeni hayaller, mecazlar, düşünceler, tabiat manzaraları, resme uygun görünüşler koymuştur.

Görüntü güzellikleri onun şiirinde, tarih ve kültür derinlikleriyle gözler önüne serilir. Çok arzu ettiği halde şiirlerini kitap halinde göremeden öldü. Bu gecikmeye sebep, birçok mısraına henüz son güzelliği veremediğine dair olan sanatçı titizliğiydi.
Yorum Yaz
Yahya Kemal Beyatlı Şiirleri
Beğendikleri
Özlü Sözleri
İstatistik
Tarih Hit
12-08-2020 1
05-08-2020 1
04-08-2020 1
30-07-2020 1
25-07-2020 1
24-07-2020 1
22-07-2020 1
Takipçiler

ÖmerSerdar

1 Şiir

Mansur

0 Şiir

Takip Edilenler
Yeni Şiirleri

Yol Düşüncesi

9 Yıl 8 Ay14 Saat önce yayınlandı

Kar Musikileri

16 Yıl 15 Saat önce yayınlandı

heste Çek Kürekleri

16 Yıl 15 Saat önce yayınlandı

Bir Başka Tepeden

16 Yıl 10 Ay15 Saat önce yayınlandı

Rindlerin Ölümü

17 Yıl 7 Ay14 Saat önce yayınlandı

En Popüler Şiiri

Eylül Sonu

Günler kısaldı. Kanlıca'nın ihtiyarları
Bir bir hatırlamakta geçen sonbaharları.

Yalnız bu semti sevmek için ömrümüz kısa...
Yazlar yavaşça bitmese, günler kısalmasa...

İçtik bu nadir içki'yi yıllarca kanmadık...
Bor böyle zevke tek bir ömür yetmiyor, yazık!

Ölmek kaderde var, bize ürküntü vermiyor;
Lakin vatandan ayrılışın ıstırabı zor.

Hiç dönmemek ölüm gecesinden bu sahile,
Bitmez bir özleyiştir, ölümden biter bile.