yerli şairler yabancı şairler
 
ANA SAYFA
Yeni Üye Kaydı
Yeni Şair/Şiir Kaydı
Günün Şiiri
Haberler
Şiir
Üye Sayfası
Forumlar
Sanat Galerisi
E-kartlar
Kimler Bağlı
Anket
İletişim
Yardım
FORUMLARDAN
SiirEvim Hakkında
Yazılanları Oku
Görüş Bildir

 
 Hayatı Hayatı Şiirleri Şiirleri Forum Forum Linkler Linkler
Orhan Kotan
Bu sayfaya siirevim.com/sair/orhan-kotan yazarak daha hızlı ulaşabilirsiniz.

HAYATI, ESERLERİ
Orhan Kotan

DOĞUM - ÖLÜM: 20.5.1944 – 09.7.1998

HAYAT: Orhan Kotan, 1944 yılında, arkasında " kürtçü-komünistdamgasını taşıyan bir memur ailesinin ikinci çocuğu olarak gözlerini dünyaya açtı. İlk ve Orta öğrenimini tamamlayan Kotan, Üniversite eğitimine, Ankara'da Dil-Tarih ve Edebiyat Fakültesi'nde başladı… 68 gençlik hareketinin içinde aktif görev alan Orhan Kotan, bu nedenle Üniversite'den ayrılmak zorunda kaldı….
80 darbesi ile birlikte kendisi için en acı yıllar olan sürgün yılları başladı. İsveç'e çıkmak zorunda kaldı. Her ne kadar sürgünü, " gri göklerde bin yıllık keder ve ecnebi sokaklarda yalnızlık…olarak ifade ediyorsa da, mücadele azmi bir kat daha bilendi. Önce Dengê Komal sürecine imzasını attı, ardından Kürdistan Komünist Partisi Merkez Yayın Organı " Yekitidergisini organize etti… Modern Kürt basınında bir dönemeç noktası olan " Kurdistan PRESSin redaktörlüğü sırasında ilk kez kendi imzasıyla yazılar yazmaya başladı. 1991 yılında ideolojik perspektifini yalnız savunmaya karar veren O. Kotan örgütsel ilişkilerden çekilerek, bir Kürt aydını olarak mücadele etmeye karar verdi.

Yıllar süren sürgünün ertesinde, İstanbul'a döndü.

Üç şiir kitabı, sayısız makale, araştırma-incelemeyle, arkasında dev bir hazine bırakan Şair-Yazar- Gazeteci Orhan Kotan, 9 Temmuz 1998 tarihinde; Karolinska hastahanesinin ıssız odalarının birinde, bütün mücadele hayatında gösterdiği mütevaziliğe yaraşır bir şekilde aramızdan ayrıldı....

 
 3.3.2007 18:38 tarihinde Şiir Evim'e kayıt edildi, sistemde 8 adet şiiri kayıtlı bulunmaktadır.

  • Şiir Evim - SiirEvim.com Hakkında | Yayın Hakkı Notu | Bilgilerin Gizliliği | Künye | Yardım | İletişim
  • Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece SiirEvim.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Sitenin görsellerini oluşturan sayfaların bir kısmı diğer şiir/kültür/sanat/edebiyat sitelerinden alınmıştır ancak programlanması tamamen Sinan Eldem'e aittir.

    Tüm Hakları Saklıdır Şiir Evim 1999 - 2018 © Ahmet Bahadır UÇAR
    Sayfa 0.081 saniyede yüklendi.