Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Doğup Büyüyen Hayat
0 / 5
Çiğdem, sımsıcak insanların olduğu bir şehirde ama buz gibi yağmurun yağdığı bir günde, her zaman ki heyecanlı tavrıyla atladı hayata.

İçindeki çocukla el ele tutuştular ve birbirlerine hayata atlamadan önce söz verdiler “Birbirimizi yalnız bırakmayalım” diye. Bundandır yüzündeki gülümseme ve bundandır dilindeki sessizlik.

“Ğ” harfinin kıymetini daha iyi bilir sımsıcak insanların olduğu o şehirden uzaklaşınca. Kendini tıpkı “Ğ” harfi gibi yalnız hisseder aralara karışana ve bir cümle oluşturana dek. Ama bilir de onun gibi Türk asıllı olamayacağını! Çünkü o bir Arap kızıdır…

Deste deste yalnızlık çeker o sevmediği şehirde içindeki çocukla. Ne kendisi ne de içindeki çocuğu sözlerine sadık kalmıştı. Büyük şehir büyük şeyler aldı onlardan…

En son alacağı şeydi Yaradan’ın verdiği emanet. Huyu değildir emanete hıyanet etmek. Alınacaksa ya sen almalısın ey sevimsiz şehir ya da.. Ya da boşver gitsin!

Maziye bakınca en çok evinin arkasındaki bahçeyi özlediğini fark eder. O bahçede dut ağacına kurduğu salıncağı ve ablasının onu uçururcasına salladığını. Sonra o bildik söz gelir aklına, mazi işte kaldı geride.

Deniz ismini veren o memuru görmek ister en çok hayatta. İlkokul öğretmeni, -yüzünü bile unutmadığı- “Halil Halk’tan” sonra.

Eğiticilerini, öğreticilerini hep ilk sıraya koymuştur zaten listesinde.

Ne kadar çok dayak yemişti be hey gidi o sarı sıcak duvarlardan olan odaya girmemek, kahverengi sıralara oturmamak, yeşil tahtanın önünde durmamak ve o dünyalar tatlısı öğretmenini görmemek için, babasından.

İsimlerini yüreğine ve beynine kazıdığı bir sürü insan bırakmıştır geride. Gül yüzünü unutamadığı Nurgül’ünü, siyah saçlarıyla rüzgar gibi esen Zehra’sını, dünyalar iyisi Ebru’sunu, sırlarını ondan başkasına anlatmadığı sıra arkadaşı Mehtap’ını özlemiştir. Dost deyince onlar ve diğerleri gelir sadece aklına.

Zehir gibi bir hayatın içinde bulur kendini onlardan ayrılınca. Oysa hayal etmişti şeker verecekti hayat ona, “seni” verecekti ey aşk!

Görmez mi sanırsın gerçekten iyilikleri, kötülükleri, dostlukları, düşmanlıkları…

Ömrünün yarısı bunları görmekle geçti diğer yarısı çocuklukla, geri kalan yarısında da görmemeye karar verdi. Görmek istediği tek şey var şimdi büyük kadın olmak ve içindeki çocuğuyla yalnızlığına son vermek.

Rüzgâr gibi, kasıp kavurup ortalığı dağıtıp arkasından yağmurlar yağdıran bir aşk istemiyor!

Mevsimlerden bahar olmalı, aylardan Nisan, günlerden Çarşamba ve bir sabah karşısında bulmalı onu

Elinde en çok sevdiği çiçekler, papatyalar olmalı, yüzünde insanın içini ısıtan gülücük olmalı. İşte sen olmalısın aşk

Zahmet olacak ama çık artık be karşıma…
Bana her konuda yardımcı olduğu ve beni yalnız bırakmadığı için Sinan Eldem Hocam\'a teşekkürlerimi iletiyorum...
08-01-2009
Yorumlar (1)
Nil Gökçe
2 Yıl 7 Ay16 Saat önce yayınlandı

Çiğdem okuduğum bu paylaşımda kendi payıma çok şey aldım öncelikle senin hayatından yoksa bir hayal ürünü mü bilemesem bile bu yazıya dayanarak en içten hallerimle izninle bir şeyler ilave etmek istiyorum yazını okuyan bir kişi kendi algılaması ve hayata tutunuş şekline göre karamsarlığı çok fazla bulabilir benim algım ve benim zihin yürek sentezimde birde senden bir yaş büyük kızım olması ile yoğrularak Arap kızı ilede aile köklerimin uzantısı varsayalım çok karamsarlık bulmasam da derinlik buldum işte bu derinlik bazı cümlelere karamsarlık getiriyor benim yazmaya çalıştıklarımda da vardır çoğu kişi ne yazıyorum pek kavrayamıyor karamsarım yahut kafayı karıştırdım sanıyor yahut hicvettiğim zaman bunun nasıl bir delilik ürünü olduğunu hemen kestiremiyor:) yazdıklarını çok beğendim kısacası.. her kişi anlamak istediğini anlayacaktır. sen de kendin bileceksindir esaasen ne demek istedin.. çok uzun yaz güzelim..yaz yazdıkça rahatla.. kabul edersen ablan..(burada kullandığım isim gürcü asıllı bir arkadaşımı yaşatmak içindir..)ablan Aysun

Yorum Yaz
İstatistik
Tarih Hit
09-05-2021 1
02-05-2021 1
26-04-2021 1
22-04-2021 1
13-04-2021 1
08-04-2021 1
31-03-2021 1
Yeni Şiirleri

Doğup Büyüyen Hayat

12 Yıl 4 Ay15 Saat önce yayınlandı

İyi Ki...

12 Yıl 5 Ay15 Saat önce yayınlandı

Benzer Şiirleri

Doğup Büyüyen Hayat

12 Yıl 4 Ay15 Saat önce yayınlandı

İyi Ki...

12 Yıl 5 Ay15 Saat önce yayınlandı